top of page

PLAN PROJE TAAHHÜT

     Firmamız tüm Türkiye'de bütün gerilim değerlerinin hepsinde iletim hatları çekebilmektedir. Ayrıca proje yapımı, enerji müsadeleri, geçici kabulleri izin ve anlaşmalarını yaparak sizlere anahtar teslim hizmet vermektedir.


     Elektrik kuvvetli akım tesisleri: İnsanlar, diğer canlılar ve eşyalar için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunma vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini, özelliğinin değiştirilmesini, biriktirilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını ve mekanik enerjiye, ışığa, kimyasal enerjiye vb. enerjilere dönüştürülerek kullanılmasını sağlayan tesislerdir.

       Gerilimin sembolü U veya E harfleridir, birimi ise V harfiyle gösterilen Volt tur.Doğru akım üreteçleri (piller, aküler ve bunların gurupları) genellikle 1.5- 110 V gerilime sahiptirler. Evlerimizde kullanılan alternatif akım enerjinin gerilimi 220 V , sanayide kullanılan alternatif akımın gerilimi ise 380 V’tur. Gerilim miktarı arttıkça gerilime maruz kalan kişinin can güvenliği azalır. Yüksek gerilimlerin izolasyonu daha zordur. O yüzden pratikte kullanılabilir enerji gerilimi, alçak gerilim olarak tabir edilen ve her türlü elektrikli alıcının çalışma gerilimi olan 110-380 Volt arasıdır.

 

      Enerjinin uzak yerlere taşınması ve dağıtılması için de gerilimin yükseltilmesi gerekir. Türkiye’de en yüksek gerilime sahip iletim hatları ve transformatörler 380 000 V= 380 kV olup en uzun mesafeli ve en güçlü hatlardır.

  •        Alçak Gerilim ( AG ) : 1000 Volta kadar gerilim verilen iletim hatlarıdır.

  •        Orta gerilim ( OG ) : 1000-15.000 Volt arası gerilim verilen iletim hatlarıdır.

  •        Yüksek gerilim ( YG ) : 15.000 volt ve üzeri gerilim verilen iletim hatlarıdır.

bottom of page